HNST HNST HNST HNST
  • HOME
  • MANNEN
    • JEANS / Skinny fit
    • JEANS / Straight fit
    • JEANS / Tapered fit
    • JACKET
    • ONDERHOUD
  • VROUWEN
    • JEANS / Skinny fit
    • JEANS / Straight fit
    • JEANS / Vintage fit
    • SALOPETTE
    • ONDERHOUD
  • OVER HNST
    • WAAR WE VOOR STAAN
    • HOE WE WERKEN
    • HET RESULTAAT
    • WIE WE ZIJN
    • HONEST STORIES
  • nlNederlands
    • enEnglish
HNST HNST
  • HOME
  • MANNEN
    • JEANS / Skinny fit
    • JEANS / Straight fit
    • JEANS / Tapered fit
    • JACKET
    • ONDERHOUD
  • VROUWEN
    • JEANS / Skinny fit
    • JEANS / Straight fit
    • JEANS / Vintage fit
    • SALOPETTE
    • ONDERHOUD
  • OVER HNST
    • WAAR WE VOOR STAAN
    • HOE WE WERKEN
    • HET RESULTAAT
    • WIE WE ZIJN
    • HONEST STORIES
  • nlNederlands
    • enEnglish
mrt 20

Wat is de milieu-impact van een HNST jeans?

  • maart 20, 2018
  • Sanne van den Dungen
  • Achter de schermen

Natuurlijk gaan we de terechte vraag krijgen: wat is de milieu-impact van de HNST jeans? Een terechte vraag, maar ontzettend lastig! Hoe hangen we cijfertjes aan hoe goed we bezig zijn? Een veelgebruikte manier is het doen van een LCA studie (Life Cycle Assessment). Deze methode probeert in kaart te brengen wat bijvoorbeeld de watervoetafdruk van een product is, de CO2 impact en landgebruik. Om eerlijk te zijn hou ik niet echt van het uitvoeren van een LCA. Waarom? Vaak hebben we met een LCA te maken met veel aannames en industrie gemiddelden, ook al proberen wij deze zo specifiek mogelijk te maken. Daarnaast is het altijd de vraag wat je wel en niet meeneemt in de berekening. Zo kunnen bepaalde LCA studies slecht omgaan met een volgend gebruik van een product. Onze jeans worden ontworpen voor recycling, maar zonder een geschikte tool wordt dit niet beloond.

Omdat we toch niet achter kunnen blijven en omdat we soms dingen moeten doen waar we niet zo van houden, hebben we samen met studenten van het Saxion onder leiding van Texperium toch een LCA uitgerekend. We hebben dit gedaan met behulp van de Ecotool die samen door Modint en de TU Delft ontwikkeld is.

KATOEN
In de LCA berekeningen zijn we streng en we rekenen ons niet rijk, integendeel. Daar waar nodig, geven we ons het nadeel van de twijfel. Een grote impact op onze berekeningen is het waterverbruik van het nieuw katoen dat we gebruiken in onze stof. De blend van ons jeansdoek bestaat naast 56% gerecyclede vezels en 21% Tencel®, nog voor 23% uit virgin katoen (nieuwe katoen), afkomstig van het kettinggaren. Dit katoen is helaas (nog) niet biologisch en een resultaat van het niet willen inboeten voor draagkwaliteit en het lang mee kunnen gaan van de jeans. Het vervangen van dit katoen staat zeer hoog op ons verbeterlijstje voor een volgende collectie.

De virgin katoen wordt geproduceerd in Griekenland. Het voordeel hiervan, is dat in Griekenland weinig tot geen genetisch gemodificeerd (GMO) katoen gebruikt wordt (in tegenstelling tot bijvoorbeeld India). Een nadeel is dat we hier waarschijnlijk te maken hebben met geïrrigeerde katoen. Omdat we dit niet zeker weten gaan we in onze berekeningen uit van de cijfers voor geïrrigeerde katoen uit Turkije (13400 liter/kg katoen) in plaats van het wereldgemiddelde voor katoen (2120 liter/kg katoen). We rekenen dit dan om naar een jeans van 600 gram die voor 23% uit virgin katoen bestaat. Dit heeft een grote weerslag op onze watervoetafdruk: 98% (1930 liter) van de totaal 1960 liter per jeans komt van de 23% virgin katoen die we gebruiken. Ook al verbruikt onze jeans door het gebruik van Tencel® en recyclede vezels zo’n 6000 liter water minder per jeans, we zullen ons blijven inzetten om de virgin katoen door ofwel biologische katoen of gerecyclede katoen te vervangen. Deze zoektocht mag echter niet ten koste gaan van de kwaliteit van onze jeans, die staat voorop.

CARBON POSITIVE
CO2 uitstoot equivalenten (in kilogrammen) is een andere hele interessante. Je ziet veel bedrijven die proberen om CO2 neutraal te zijn. Dat vinden wij niet goed genoeg. Geïnspireerd op het Cradle to Cradle® gedachtegoed, willen we juist carbon positief zijn. We doen dit door eerst onze CO2 voetafdruk uit te rekenen (in kg CO2 equivalenten) en vervolgens deze uitstoot te compenseren met het plannen van bomen die CO2 juist als nutriënten uit de lucht kunnen halen en vervolgens als bouwstoffen opslaan. Hiervoor werken we samen met WeForest.

Natuurlijk blijft het beter om onze CO2 voetafdruk zo klein mogelijk te houden. Op dit moment hebben we uitgerekend dat onze jeans 5,6 kg CO2 uitstoot tijdens de productie. Dat is het equivalent van een ritje van 30 km met een kleine benzine auto. We compenseren het drievoudige aan CO2 equivalenten terwijl we bezig blijven onze uitstoot te beperken.

PROBIOTISCH REINIGEN
We zijn trots op de oplossing die we hebben gevonden om de jeans minder vaak te hoeven wassen. Vaak vergeten we hoeveel invloed ons wasgedrag heeft op de verdere voetafdruk van een product. Door minder vaak te wassen, bespaar je per keer al zo’n 12-17 liter water uit. Daarnaast blijft je jeans van goede kwaliteit en behoud deze zijn pasvorm.

Dan is er nog een belangrijk aspect waar je ons bij kunt helpen. Om te voorkomen dat onze zorgvuldig gemaakte jeans straks in de verbrandingsoven beland, samen met meer dan 50% van ons afgedankte textiel, willen we deze graag weer terug om als nieuwe grondstof voor een nieuwe collectie te gebruiken. Hier is een enorme winst te maken. Voor het milieu, omdat de grondstoffen van deze jeans niet ergens verbouwd hoeven te worden en direct inzetbaar zijn, en winst voor jou, omdat we je er graag voor belonen als korting op je nieuwe HNST jeans!

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn

Leave a reply Reactie annuleren

Je moet inloggen om een reactie te kunnen plaatsen.

Recent Posts

  • Refresh your jeans without washing
  • What is the environmental impact of an HNST jeans?
  • Dyeing and weaving of our fabric
  • Bruno Van Den Weghe, dyeing and weaving partner
  • Spinning of the HNST yarn

Categories

  • Behind the scenes
  • People
  • Production process

OVER HNST

WAAR WE VOOR STAAN
HOE WE DAT DOEN
HET RESULTAAT
HONEST STORIES
TEAM
PERS

CUSTOMER SERVICE

MIJN ACCOUNT
FAQ
CADEAUBON
VERZENDING & RETOURS
CONTACT

Blijf op de hoogte

©2019 HNST is a registered trademark of Circular Textiles bvba - All rights reserved - Terms & Conditions - Privacy
Onze website maakt gebruik van cookies. Voor meer informatie verwijzen wij je naar onze privacy verklaring